Ki olvas éppen?
A török kávé a kávék atyja. Törökországban kortyoltak ugyanis először "fekete levest", és ma is egészen másképpen főzik az aromás italt, mint ahogy azt a legtöbben megszokhattuk. A kávét itt nagyon finomra darált, friss őrleményből készítik, és forrón, szűrés nélkül, a zaccal együtt szolgálják fel. Türelmesen megvárják, amíg a zacc leülepszik, és mivel a kávét a cukorral együtt főzik fel, így a csészébe már eleve édesen kerül. A tökéletes török kávéhoz vigyázni kell, ne forrjon túl a víz: ahogy buzogni kezd, azonnal leveszik a tűzről, és a főzés során keletkezett barna habbal együtt kínálják a vendégeknek.
A kávéfőzés valóságos szertartás a török konyhában, rendszerint az a családtag végzi el, akinek a legtöbb érzéke van hozzá. A gondos pörkölés után, amikor a kávészemek fényesek, harmatosak, tiszta abroszra öntik és letakarják. A pörkölt kávét henger alakú kézi kávéőrlőben (kahve degirmeni) kétszer-háromszor is átdarálják, amíg a kívánt finomságot el nem éri. Főzni egy hosszúnyelű, belül cinnel futtatott réz edényben, a dzsezvában (cezve) főzik. Mérete attól függ, hány csészényi víz fér bele – rendszerint egy-négy –, mindig a kávévíz mennyiségéhez való dzsezvát használnak, mert nem lehet jól habzó (!) kávét főzni pl. két személyre egy négyszemélyes edényben.
A kávét a cukorral együtt főzik, mert a csészében már nem keverik meg. Anatólia egyes vidékein tört kardamom maggal is ízesítik. Rendeléskor előre meg kell mondani tehát, hogy cukor nélkül (sade), alig édesen (az şekerli), közepesen, csak egy kanál cukorral (orta şekerli), vagy édesen (cok şekerli vagy tatli) kérjük-e. Minden csésze vízhez egy teáskanál őrölt kávét számítanak.
Forrás: kávékorzó, terebess.hu
< Előző | Következő > |
---|